Blogikus fixáció

Kis KÖZÉL, kis MAGÁNÉL, no meg némi KULTÚRA. De mindenek előtt MÉLTÁNYOSSÁG, ÁLLHATATOSSÁG - és BÉKESSÉG!
 
Ugyanakkor: CETERUM CENSEO CARTHAGINEM ESSE DELENDAM!

bbjnick (meg)írja...

Mélymagyarveszély!!!

A bejegyzések...

...teljes címlistája és leadje megtalálható az oldal alján, A BLOG TARTALMA (VALAMENNYI BEJEGYZÉS) c. dobozban.

Az olvasók és kommentelők iránti tiszteletből...

...a blogon előzetes moderációt alkalmazok.

Friss topikok / (Leg)Utóbbi hozzászólások

Közösségi blogolás

bbjnick olvassa...

A blog tartalma (Valamennyi bejegyzés)

...

Creative Commons Licenc

„...a józan ész egyszer majd legyőzi a dogmatikus elvekre épülő irracionalitást...”

2015.11.25. 13:23 bbjnick

„Ostobaság unos-untalan az értelem és a hit alternatíváját emlegetni. Maga az értelem is hit kérdése. Hiten alapul, ha azt állítjuk, hogy gondolatainknak valamiféle köze van a valósághoz.” (G. K. Chesterton)

Idézek egy párbeszédet egy kommentsorból (innét: mandiner.blog.hu/2015/11/25/europa_uressegerol_es_az_iszlam_erejerol#comments):

– Én hiszek az emberi elme nagyságában, ami embert juttat a holdra. Hiszek abban, hogy a józan ész egyszer majd legyőzi a dogmatikus elvekre épülő irracionalitást, és egyszer majd az összes vallás oda kerül, ahová való: a történelem szemétdombjára.

– És akkor mi lesz? Mindig mindenki mindenről ugyanazt fogja gondolni?:-)

Szólj hozzá!

...a múltat nem szabad sem elabsztrahálni, sem túldramatizálni...

2015.11.25. 12:11 bbjnick

1 jegyzet

...Amikor a nyolcvanas évek második felétől fokozatosan hozzáférhetővé váltak azok a dokumentumok, leforgatták, bemutatták azokat a dokumentumfilmeket, megírták, kiadták azokat a könyveket, amelyek a XX. század, addig évtizedekig elhallgatott eseményeiről, „elmondhatatlan” aspektusairól, „személyes történelmi szenvedéstörténeteiről” szóltak, hatalmas lendülettel vettettem bele magam ezekbe a munkákba. Mindent elolvastam, megnéztem, amihez csak hozzá tudtam jutni.

Azóta elég sok év eltelt és mostanában azt kezdem magamon észrevenni, hogy erősen kerülni kezdtem a „személyes történelmi szenvedéstörténeti” tárgyú munkákat: nincs hozzájuk sem türelmem, sem erőm. A tények érdekelnek, nem a sorsok. Talán az történhetett, hogy összeért bennem a történelmi tudás és a személyes tapasztalat, amiket évtizedeken keresztül olvastam, mára, mivel én is „sorsra tettem szert”, személyessé, de legalábbis megélhetővé váltak.

Ma úgy látom, hogy a még több „személyes történelmi szenvedéstörténettől” az emberek nem lesznek sem jobbak, sem okosabbak, legfeljebb érzéketlenebbek. A múltat nem szabad sem elabsztrahálni, sem túldramatizálni...

...Az ideológiai konstrukciók demonstrációjaként bemutatott történelem éppúgy hamisítvány, mint a melodrámaként előadott. Hogy hogyan válhat a történelem hitelessé és egyúttal megélhetővé? Valószínűleg alapfeltétel, hogy az adott történelmi téma logikája szerint (a hely és idő szabályszerűségeihez, az adott korhoz kötötten) tárgyilagos. Nehezebb kérdés, hogy vajon a személyesség (a megszólítottság) hogyan érhető el? Azt hiszem, ez csak úgy lehetséges, ha a befogadó rendelkezik családjában, közvetlen környezetében elsajátított közösségi emlékezettel. Enélkül a közösségi emlékezet nélkül a történelem max. tudomásul vehető, de be nem fogadható és meg nem élhető. Ez adja, alakítja ki a személyben azt a belső mértéket, amellyel más korok és más idők emberivel és eseményeivel kapcsolatban is él(ni tud)... (Innét: mandiner.blog.hu/2015/11/24/_minden_rosszabbnal_van_meg_rosszabb#comments)

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása